Alergik w podróży - jak przygotować się do wyjazdu, aby objawy nie popsuły urlopu

Osoby zmagające się z alergią wiedzą, jak uciążliwe mogą być jej objawy. Okres wiosenno-letni to czas, w którym chętniej wyjeżdżamy na wczasy. Z tego powodu warto odpowiednio się przygotować, aby nic nie popsuło nam zasłużonego urlopu.

Spotkanie z alergenem - jak zabezpieczyć oko?

W celu kontrolowania objawów alergii koniecznie zaopatrz się w krople do oczu. Możesz je kupić bez recepty. Oczy należy zakraplać rano i wieczorem. Krople do oczu (tak samo, jak leki doustne na alergię) łagodzą dyskomfort, który związany jest z alergicznym zapaleniem spojówek. Pamiętaj jednak o terminie ważności produktu. Większość kropel możesz stosować do 3 miesięcy po otwarciu.

Poza kroplami do oczu zabierz ze sobą również okulary przeciwsłoneczne (najlepiej, aby były one wyposażone w filtr, który chroni przed promieniowaniem UV). Okulary do dobra ochrona mechaniczna, która doskonale sprawdza się w wietrzny dzień. Dlaczego? Ponieważ uniemożliwiają one wnikanie alergenów do oczu.

Wybierając się na wyjazd, do torby powinieneś spakować także chusteczki do higieny okolic oczu. Dzięki nim oczyścisz rzęsy, powieki oraz ich brzegi z osadzających się tam alergenów i innych zanieczyszczeń. Chusteczki do okolic oczu zostały nasączone specjalnym płynem, w którym znajdują się micele, a także składniki o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i regenerującym. Należy zaznaczyć, że produkt ten jest bezpieczny dla oczu, ponieważ pozbawiony jest konserwantów i substancji drażniących. Z tego powodu jest on łagodny dla wrażliwej skóry powiek. Ponadto chusteczki do higieny okolic oczu można stosować nawet u dzieci. Takie preparaty doskonale sprawdzają się również w przypadku, gdy wpadnie nam coś do oka. Mogą służyć nawet jako środek do demakijażu oczu. 

Jeżeli chciałbyś jeszcze lepiej zabezpieczyć swoje oczy, możesz zaopatrzyć się również w preparat sztucznych łez. Możesz zastosować je w momencie, gdy będziesz odczuwał wrażenie "piasku pod powiekami", zmęczenie oczu bądź uczucie suchości. Zaleca się stosować je 3-4 razy dziennie.

Gdzie najlepiej wyjechać?

Wybór miejsca, do którego się udasz, powinien zależeć przede wszystkim od Twojego stanu zdrowia. W okresie wzmożonego pylenia roślin zaleca się zmianę klimatu. Z tego powodu warto wyjechać tam, gdzie nie pylą rośliny, na które jest się uczulonym bądź tam, gdzie poziom stężenia alergenów w powietrzu jest niższy niż w miejscu zamieszkania. Przydatną rzeczą jest kalendarz pylenia. Dzięki niemu sprawdzisz, jaki poziom stężenia alergenów występuje w miejscu, które chcesz odwiedzić.

Podsumowanie

Każda osoba borykająca się z alergią wie, że życie z nią nie należy do łatwych. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, na co jeszcze możemy mieć uczulenie. Kiedy decydujemy się wyjechać w nowe, często egzotyczne miejsce, możemy nie wiedzieć, jak zareaguje nasz organizm na kontakt z nowym środowiskiem i otaczającą nas przyrodą. Lokalne alergeny mogą popsuć nam wyjazd. Z tego powodu warto poprawnie się przygotować i odpowiednio zaopatrzyć swoją apteczkę.