Jak polepszyć ostrość wzroku - praktyczne porady dla kierowców

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo zależy od jakości naszego wzroku. Dzięki niemu jesteśmy w stanie rozpoznawać kształty i kolory, wiedzieć po zmroku, a także oceniać odległość. Możemy obserwować to, co dzieje się w pojeździe, który prowadzimy oraz na drodze przed nami. Z racji, iż większość kierowców nie przeprowadza regularnych kontroli wzroku, wiele osób nie wie, że może posiadać wadę wzroku bądź nosi niepoprawnie dobrane okulary lub szkła kontaktowe.

Co jest lepsze okulary czy soczewki? 

Decyzję o tym, czy powinniśmy nosić soczewki, czy okulary powinien podjąć lekarz, który będzie przeprowadzał badanie. Niezależnie od kategorii prawa jazdy (granica określająca wadę wzroku wyznaczona została tylko u kierowców zawodowych, gdzie wynosi +/- 8 D) zawsze bardzo ważny jest efekt osiągnięty po zastosowanej korekcji. Dzięki temu lekarz może stwierdzić czy powinniśmy prowadzić pojazd w soczewkach kontaktowych, okularach korekcyjnych, czy naprzemiennie. 

Chociaż nie istnieje obowiązek przeprowadzania badania wzroku. Zaleca się, aby takie badanie było wykonywane raz w roku. Należy zaznaczyć, że po 50 roku życia zwiększa się ryzyko wystąpienia wady wzroku. Wskutek tego wydłuża się czas reakcji, zmniejsza się zdolność widzenia po zmroku, pogarsza się zdolność do oceniania prędkości i odległości, a także zmniejsza się ostrość widzenia.

Ćwiczenia oczu

Z racji, iż oczy kierowcy w trakcie jazdy pracują dosyć intensywnie, powinniśmy pamiętać o tym, aby zapewnić im odpoczynek. Z tego powodu niezwykle ważny jest fakt, by dać im odpocząć. Zaleca się robić sobie 15-minutową przerwę od jazdy raz na dwie godziny, a następnie wykonywać ćwiczenia na oczy. Dzięki temu poprawimy ich nawilżenie i je zrelaksujemy.

Instrukcja krok po kroku

Znajdź kilka punktów, które znajdują się daleko i blisko Ciebie, a następnie patrz na nie naprzemiennie. Pamiętaj, aby dużo mrugać. Potem wyobraź sobie cyfrę 8 i podążaj po niej wzrokiem. Gdy już to zrobisz, postaraj się spojrzeć jak najdalej w prawo, a następnie przenieś wzrok powoli w lewo, staraj się przy tym poruszać tylko gałkami. Na koniec zamknij oczy i ruszaj gałkami w górę i w dół.

Dobrym pomysłem na wspomaganie wzroku jest również zażywanie odpowiednich suplementów. Wybierz ten, który zawiera substancje odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania oczu. 

Widzenie w nocy - czemu nie widzimy barw?

Pomimo tego, że nasze oczy „przełączają się” na widzenie nocne to uniemożliwiają nam one postrzeganie barw i szczegółów. Taki stan rzeczy jest spowodowany tym, że bodźce świetlne, które są przekazywane do naszego mózgu, odbierają wtedy pręciki, czyli fotoreceptory znajdujące się w siatkówce naszego oka. To właśnie dzięki nim możliwe jest widzenie nawet przy bardzo słabym oświetleniu. Po zachodzie słońca wydłuża się jednak czas reakcji osoby prowadzącej auto. W tym czasie mogą również ujawnić się wady wzroku, których nie zauważymy w jasnym oświetleniu.